Dla Par Młodych

  1. Wskazówki Ogólne
  2. Przygotowania
  3. Ceremonia
  4. Zabawa Weselna
  5. Plener

 

Wskazówki Ogólne

Czerpcie z rad znajomych i rodziny, ale wszystko róbcie według własnego gustu – to WASZ ŚLUB.
Prócz najważniejszych rzeczy warto również zatroszczyć się o detale to one tworzą klimat zarówno w domu, kościele jak i na sali weselnej.
Z wyborem wykonawców usług weselnych i podpisywaniem umów nie czekajcie do ostatniej chwili.
W dniu ślubu stylizacji u fryzjera i kosmetyczki warto dokonać najpóźniej jak to jest możliwe – fryzura i makijaż wytrzymają wtedy dłużej.

Warto wydać pieniądze na profesjonalny makijaż, przykryje on niedoskonałości i podkreśli zalety, prócz pięknego wyglądu zyskujemy wdzięczność fotografa, który nie musi stosować retuszu na każdym zdjęciu. O Waszym komforcie nie wspomnę, nie trzeba się martwić że makijaż „spłynie” trzeba mieć świadomość że żaden Photoshop tego nie uratuje. Polecam make-up fotograficzny, zdecydowanie matowy, ale wyraźny.

Jeśli korzystacie z solarium to obydwoje dostosowując liczbę wizyt i ich czas do karnacji, tak aby wasze opalenizny były podobne. Tuż przed ślubem zachowajcie umiar w korzystaniu ze słońca, opalaczy i w żadnym wypadku nie korzystajcie z solarium nieopaleni. Nie malujcie opalenizny.

Pan Młody w tym wyjątkowym dniu też musi być piękny i zadbany, wskazana jest wcześniejsza wizyta u kosmetyczki, warto zadbać o skórę twarzy i dłonie (często z bliska fotografowane w kościele trafiają się z poobgryzanymi paznokciami i skórkami.) Jeśli facet „brzydzi się” kosmetyczki niech koniecznie jakaś zorientowana pani położy choć puder przed wyjściem z domu do kościoła, jest niezauważalny, a pozwoli skutecznie ograniczyć „świecenie się”.

Garnitur musi być dobrze dobrany , żadnych worków.
Wyśpijcie się i odpocznijcie, nie biegajcie do ostatniej chwili załatwiając jakieś sprawy, zróbcie to wcześniej lub pozwólcie wykazać się najbliższym :)
Pogoda czasem płata figle, na wszelki wypadek miejcie przy sobie elegancki parasol.

Przypomnijcie sobie wszystkich fotografów-pasjonatów w Waszej rodzinie. Powiadomcie ich o tym, że macie wynajętego fotografa oraz, że fotografowanie ślubów w kościołach odbywa się po okazaniu księdzu specjalnego pozwolenia wydanego przez kurię. Nieświadomy fotoamator może przeszkodzić w fotografowaniu najważniejszych momentów uroczystości wynajętemu fotografowi, a to przecież od niego, a nie od ‘wujka’ będziecie oczekiwać efektów. Ciocia robiąca zdjęcia komórką podczas przysięgi to też nie rzadki widok…

To ma być jeden z najwspanialszych dni w Waszym życiu, więc proszę o uśmiech na twarzy :)

Jak zapozujesz , tak cię zobaczą – czyli bądź naturalny i na luzie, bez nadmiernego sztywnego pozowania, bo sztywno wyjdziesz na zdjęciach, chwila powagi może się przydać w kościele.

Nie wszystko musi pójść zgodnie z planem, miejcie tego świadomość i nie spinajcie się, jeszcze nie słyszałem żeby jakieś wesele mimo to się nie udało!

PRZYGOTOWANIA

Zamawiając fotografa na przygotowania zadbajcie aby zapewnić trochę przestrzeni do pracy, w domach raczej problemu nie ma, gorzej jest w typowych blokach gdzie w pokoju o pow. 10m2 znajduje się sporo mebli oraz masa rzeczy potrzebnych w dniu ślubu.
O ile to możliwe do przygotowań ślubnych oraz błogosławieństwa wybierzcie pokój z oknami wychodzącymi na inną stronę niż południowa. Unikniemy wtedy mocnego słońca (przepalenia i kontrasty).
W czasie błogosławieństwa ograniczcie liczbę gości w pokoju do minimum.

CEREMONIA

Puste rzędy przednich ławek psują zdjęcia, poproście aby goście weszli do kościoła i zajęli miejsca w ławkach przed rozpoczęciem mszy. Niech usiądą w przednich rzędach, pierwsze zostawiając dla rodziców. Często zdarza się, że ksiądz wychodzi po nowożeńców stojących w drzwiach kościoła. Po krótkim przywitaniu ksiądz odwraca się i prowadzi podążającą za nim młodą parę do ołtarza. Proszę się nie śpieszyć i nie podążać tuż za księdzem. Należy odczekać kilka sekund tak aby duchowny oddalił się na kilka metrów i dopiero powoli i dostojnie podążyć za nim. Pozostawiony dystans to klucz do dobrych zdjęć. Ogranicza on sytuację, w której młoda para idąc tuż za księdzem jest prawie niewidoczna dla fotografa. Poproście gości aby rzucali płatkami róż a nie monetami lub ryżem (wówczas nie ma zasłaniania twarzy dłońmi w celu uniknięcia urazów głowy ;) nie trzeba też potem nic wydłubywać. Gdy wchodzicie i wychodzicie rękę prawą pan młody trzyma zgiętą w łokciu, lewą natomiast luźno. Pani młoda trzyma pana młodego pod rękę. Podczas kazania skup się na słuchaniu słów księdza, a nie szukaniu wzrokiem fotografa, z wielkim zapytaniem w oczach, dlaczego nie robi teraz zdjęć. Porozmawiajcie wcześniej z organistą czy fotograf może wykonać kilka zdjęć z chóru. Przed przysięgą Panna Młoda odkłada bukiet. Przysięga małżeńska, moment zakładania obrączek to szczególne chwile, zwróćcie się twarzami do siebie, obrączki trzymajcie dwoma palcami, skierowane do góry, tak by ich nie zasłaniać całymi dłońmi, przed założeniem obrączki można ją pocałować. Ważne jest aby zakładać obrączki powoli, do połowy palca, cały czas patrząc sobie w oczy – nie w oczy księdza, wypowiedzieć przyrzeczenie, a następnie wsunąć ją do końca. Dzięki temu fotograf może dobrze uchwycić ten moment. To ważne, wiele par ma spocone dłonie i obrączki wślizgują się błyskawicznie. Po przysiędze fajnie jest się pocałować :) Na swych honorowych miejscach siedzicie wyprostowani, nie zakładajcie nogi na nogę. Jeśli macie gołębie, to uwaga, po dłuższym czasie bezczynności fizjologia może zadziałać… Gdy przewidujecie składanie życzeń tuż po uroczystości, pamiętajcie by ustawić się w takim miejscu, by nikomu nie przeszkadzać.

ZABAWA WESELNA

Z kościoła na salę weselną dobrze jest się nieco spóźnić np. ok 20 min zazwyczaj taki czas jest wystarczający by wszyscy goście byli już na miejscu, skorzystali z toalet i oczekiwali na Was w wejściu na salę. Gorzej gdy to młodzi oczekują na gości. Pan Młody przed przeniesieniem Młodej przez próg, musi przepuścić przodem fotografa. Warto uzgodnić plan zabawy z zespołem, skoordynować z kuchnią i poinformować o tym fotografa aby nie było potem niespodzianek. Pierwszy taniec – jeśli ćwiczyliście przed ślubem , poinformujcie zespół lub DJa aby zakazali tworzenia „kółeczek”. Jeśli nie zamówiliście moich usług do końca wesela, taniec z rodzicami możecie zaplanować zaraz po pierwszym tańcu. Fajne oczepiny są krótkie i treściwe. Moment rzucania welonem przez Pannę młodą stojąca w ‘kółeczku’ jest trudny do sfotografowania, tym bardziej, jeśli tańczące wokół panny zasłaniają Pannę Młodą. Dla odmiany można rzucać bukietem do panien stojących w jednej linii za Panną młodą.

PLENER

Przygotowania fryzjersko-kosmetyczne tak samo jak przed ślubem, wskazane zaszalenie z bardziej wyrazistym makijażem. Konieczny matowy makijaż dla Pana Młodego(puder). Zarezerwujcie odpowiednią ilości czasu i nie spóźniajcie się, to dla mnie szczególnie ważne ! Jeśli chcecie zdjęcia ze świadkami to tylko i wyłącznie na samym początku lub końcu pleneru. Nie łączcie pleneru foto z plenerem video. Bądźcie wyspani, wypoczęci i najedzeni. Zabrzmi to banalnie, ale najważniejszy jest… dobry humor. Wiadomo, że dla pary młodej, która raczej nigdy wcześniej nie miała do czynienia z pozowaniem do zdjęć, taki moment może być nieco stresujący. Dlatego do pleneru trzeba podejść jak do zabawy. Nie należy się spinać, że coś nie wyjdzie. Starajcie się kontrolować sylwetkę, nie garbcie się – pierś do przodu;) Skupcie się na sobie, nie na fotografie. Nie mówcie sobie że jesteście niefotogeniczni. Nie zapinaj marynarki na wszystkie guziki. Jeśli młoda da Ci kwiaty do potrzymania, to uważaj na pyłki, które mogą zostać na materiale garnituru/ koszuli. Pan młody nie nosi nic w kieszeniach. Kiedy minie pierwsze uczucie stresu okaże się, że w pewnym momencie całkowicie zapomnicie o obecności trzeciej osoby im szybciej się to stanie i zaczniecie się bawić na plenerze tym lepsze będą zdjęcia. Jeśli boicie się sesji i jej wyników, proponuję umówić się przed ślubem na sesję narzeczeńską. Zobaczycie wtedy na czym polega pozowanie i lepiej się poznamy :)

I NA KONIEC wyluuuuzuuuuujcie… śluby zawsze się udają.

 

Inspiracją do napisania poradnika stały się obserwacje „życia” oraz uwagi spisane przez fotografów ślubnych m.in Jacka Radunc, Pawła Kotasa.

Skontaktuj się ze mną


* - Pola obowiązkowe