1. Jak Pan realizuje reportaż ślubny?
  2. Jak wygląda typowy reportaż ślubny?
  3. Czy posiada Pan uprawnienia obowiązujące fotografów ślubnych?
  4. Kiedy i w jakiej formie należy rezerwować termin na reportaż ?
  5. Na co zwrócić uwagę i jak się zachować aby zdjęcia wyszły jak najładniejsze ?
  6. Jak długo musimy czekać na nasze zdjęcia?
  7. Czy masz może zdjęcie cioci Basi?
  8. Jak się zachować podczas pleneru, nie potrafię pozować, gdzie zrobić plener?
  9. A co się stanie jeśli popsuje Ci się aparat ?

 

 

Jak Pan realizuje reportaż ślubny?

Fotografuję przy użyciu profesjonalnego sprzętu w świetle zastanym, lampy błyskowej używam rzadko – prawie nigdy w kościele lub USC , zdarza mi się z niej korzystać dopiero podczas zabawy weselnej. Stawiam na reportaż bez ingerencji aby uchwycić naturalność, klimat i nastrój chwili, zdjęcia niepozowane najlepiej to oddają . Podczas pracy staram się być dyskretnym obserwatorem, aby nie skupiać na sobie niepotrzebnej uwagi, to pozwala mi wyłapać autentyczne emocje – wzruszenie, zaskoczenie, radość. Jednak kiedy sytuacja tego wymaga znajduję się również w centrum akcji. Ubieram się stosownie, nie ma ryzyka, że pojawię się w podkoszulce, japonkach i szortach.


Jak wygląda typowy reportaż ślubny?

Reportaż możemy rozpocząć od przygotowań Panny Młodej (podczas, których fotografuję zabiegi kosmetyczne, detale, ubieranie sukni, błogosławieństwo o ile jest) lub od samej ceremonii. Jeśli jest taka potrzeba pojawić się mogę również wcześniej w innym miejscu np. w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim. Wesele zazwyczaj fotografuję do godziny 1.00 w nocy czyli do końca zabaw oczepinowych, podania tortu. Sesję plenerową proponuję najczęściej w tygodniu zaraz po ślubie uwzględniając prognozy pogody.


Czy posiada Pan uprawnienia obowiązujące fotografów ślubnych?

Tak, posiadam pozwolenie na fotografowanie podczas uroczystości liturgicznych wydane przez Kurię.


Kiedy i w jakiej formie należy rezerwować termin na reportaż ?

Na pytanie „kiedy?” nie ma dobrej odpowiedzi, generalnie im wcześniej tym lepiej, ponieważ terminy na niektóre miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień), są często rezerwowane na 1,5 roku przed ślubem, czasem wystarczy kilka miesięcy przed ślubem, zdarzyło mi się też przyjąć zlecenie na sobotę w czwartek :) Pytania o wolny termin najlepiej składać za pomocą formularza kontaktowego. Podając datę i miejsce. Ostatecznej rezerwacji terminu dokonuję podczas spotkania, po ustaleniu szczegółów współpracy, podpisaniu umowy precyzującej zakres usługi oraz wpłacie zadatku.

Na co zwrócić uwagę i jak się zachować aby zdjęcia wyszły jak najładniejsze ?

W dniu ślubu moje zdjęcia mają charakter reportażowy, powinny przede wszystkim być prawdziwe, autentycznie oddać klimat. Takie zdjęcia z perspektywy czasu ogląda się najlepiej. Dlatego nie zamierzam nikim dyrygować, ani rozstawiać kogoś po kątach :) Oczywiście na życzenie służę radą i podpowiadam. Ważne jest abyście nie zwracali uwagi na obecność fotografa, trzeba być na ile to możliwe naturalnym i cieszyć się każda chwilą tego wyjątkowego dnia.


Jak długo musimy czekać na nasze zdjęcia?

Każdego klienta staram się o tym informować indywidualnie. Najczęściej mieszczę się w terminie 3-8 tygodni od wykonania ostatnich zdjęć. Zależnie od wybranej opcji zdjęcia oddaję na pendrivie, płycie DVD lub/i papierze, albumie. Udostępniam również galerię internetową.


Czy masz może zdjęcie cioci Basi?

Nie wiem… być może… przykro mi nie mam… Niestety nie wiem jak wyglądają wszystkie ciocie, w tym ciocia Basia… być może zmieniałem kartę, kiedy ciocia Basia składała życzenia. Być może ciocia Basia nie wyszła korzystnie, być może zdjęcie się nie udało, być może ciocia Basia nie była aktywna podczas zabawy weselnej… Zrobienie atrakcyjnych zdjęć wszystkim uczestnikom imprezy jest zwyczajnie niewykonalne. Dlatego, jeśli ktoś jest dla Was szczególnie ważny bardzo proszę o wskazanie takiej osoby lub zrobienia od razu zdjęcia „ustawianego”.


Jak się zachować podczas pleneru, nie potrafię pozować, gdzie zrobić plener?

Po pierwsze zapomnijcie o osobie fotografa, potem niech zadziała Wasza chemia, uczucia, naturalność i spontaniczność, potraktujcie to jako zabawę i zabierzcie ze sobą dużo dobrego humoru, to wystarczy :)
Sam plener na wolnym powietrzu najlepiej wykonać w godzinach porannych lub popołudniowych, najfajniejsze światło mamy przy wschodzie słońca i przed zapadnięciem zmroku.
Co do lokalizacji, musicie pomyśleć wcześniej jakie miejsca Wam odpowiadają a jakie absolutnie nie wchodzą w grę. Pomyślcie również o Waszych temperamentach i strojach dodatkowych. Często jako pomysł na plener można wykorzystać Wasze zainteresowania. Jeśli nie macie miejsca i pomysłu, wtedy przedstawiam swoje propozycje.


A co się stanie jeśli popsuje Ci się aparat ?

Zgodnie z prawem Murphy’ego jeśli coś może się stać, to wcześniej czy później się stanie.
Dlatego pracuję na zdublowanym sprzęcie – dwa aparaty, kilka obiektywów, sporo kart i baterii. Dodatkowo po zgraniu kart zdjęcia zawsze przechowuję w dwóch, trzech kopiach na niezależnych nośnikach.

Skontaktuj się ze mną


* - Pola obowiązkowe